Optymalny poziom tkanki tłuszczowej

Ile powinien wynosić Optymalny poziom tkanki tłuszczowej?

Otyłość – nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie przekraczające jego potrzeby i możliwości przyswojenia. W medycynie za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet

Do jakich chorób może prowadzić otyłość?

 • Zespół metaboliczny
 • Cukrzyca typu 2
 • Choroby układu ruchu
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Zawał serca i mózgu
 • Wylew
 • Zatorowość
 • Zwyrodnienia kręgosłupa
 • Choroby nerek
 • Miażdżyca
 • Kamica żółciowa
 • Większe tendencje do nowotworów

 

Otyłość jest groźna, ale równie groźny jest niedobór tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa zabezpiecza organy wewnętrzne, reguluje ciepłotę Twojego ciała, magazynuje witaminy.

Dlatego najlepiej, kiedy dowiesz się przy pomocy prostego badania składu ciała, na jakim poziomie jest twoja tkanka tłuszczowa. Do takiego badania możesz wykorzystać Wagę Tanita, która błyskawicznie określi, jaki jest prawidłowy poziom Twojej tkanki tłuszczowej.

Przeczytaj poniżej z tabeli, jaki jest optymalny poziom tkanki tłuszczowej:

Share
Podziel się na:
 • Print
 • Facebook
 • Google Bookmarks

29 Responses to Optymalny poziom tkanki tłuszczowej

 • Ania says:

  Ok, mój poziom tkanki tłuszczowej to 17 %. Jeśli ten niedobór jest taki niebezpieczny, to co mam z tym zrobić?

 • Aniu Twój poziom tkanki tłuszczowej może być całkiem dobry. Ponieważ tabele, które są prezentowane powyżej są przybliżonymi wartościami, inaczej mówiąc są optymalne dla konkretnej grupy wiekowej zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet.

  Organizm każdego człowieka jest inny, ma inną przemianę materii oraz inny skład ciała, dlatego podawane wartości w przypadku odchudzania mogą się różnić i najczęściej podaj się jedynie przybliżone wartości.

  Tytuł wpisu optymalny poziom tkanki tłuszczowej oznacza, że są to wartości optymalne, ale to wcale nie oznacza, że osoba mająca 17% tkani tłuszczowej łamie jakieś reguły czy normy sylwetkowe.

  Jeśli jesteś zdrowa to myślę, że poziom Twojej tkanki tłuszczowej jest bardzo dobry. Po prostu mając taki metabolizm Twój organizm utrzymuje poziom tkanki tłuszczowej właśnie na takim poziomie. Myślę również, że wiele kobiet pewnie zazdrości Ci zgrabnej sylwetki

  Jeśli poziom Tkanki tłuszczowej przekroczyłby wartości poniżej 10% dla kobiety oraz 5% dla mężczyzny, to jest dopiero niepokojący sygnał, który może świadczyć, że coś złego dzieje się z naszym organizmem. Dlatego właśnie kobiety, które odchudzają się drastycznie pozwalając, aby poziom tkanki tłuszczowej na długą metę był poniżej 10% ogólnego składu ciała, zapadają na różne schorzenia np. bulimię czy anoreksję

  Myślę, że mając taki poziom tkanki tłuszczowej nie ma się, czego obawiać

 • Kinga says:

  A czy mając ukończone 14 lat i poziom tkanki tłuszczowej 22,1% to dużo?…

 • To wszystko zależy od tego jakiej jesteś budowy ciała, jaki masz wzrost i czy jesteś tzw. „grubej kości” czy raczej Twoje kości ważą mało. Każdy z nas jest inny :)

  Na te oraz wiele innych osobniczych cech organizmu odpowie Ci pomiar na profesjonalnej wadze do pomiaru składu ciała. Osobiści polecam Wagę Tanita która jest produktem japońskim i jest bardzo dokładna

  Jeśli chodzi o Twoją zawartość tkanki tłuszczowej to w wieku 14 lat może być to normalne że akurat masz taką ilość tkanki tłuszczowej ponieważ jesteś w okresie dojrzewania co ma ogromne znaczenie dla składu ciała. Kiedy już będziesz po tym okresie Hormony się ustabilizują i wszystko może wyglądać inaczej

  W tej chwili nie przejmowała bym się na Twoim miejscu takimi drobnostkami dbaj tylko o dietę i odpowiedni trening a a wszystko będzie OK :)

 • Andrzej says:

  Witam,

  mam wagę Tanita BC-1000 (?). Z opisów do niej dołączonych wynika, że „dolna granica normy” udziału tkanki tłuszczowej jest trochę niższa (8% u osób w wieku lat 20., 12% u 40-latków).

  Mam ponad 40 lat i ostatnio wyszło, że mam tylko 9% (zazwyczaj wahało się to od 11-13%).

  Podejrzewam, ze moze to byc wynik solidnego wybiegania dwa dni temu.

  Z drugiej strony jednak coś jest chyba na rzeczy z zachowaniem umiaru – zauwazylem, ze nawet w czasie ostatnich upałów – zamiast cierpiec z przegrzania – odczuwałem lekki chłód.

  Czy jest to jakiś powód do niepokoju?

 • Witaj Andrzej

  Organizm człowieka jest jeszcze nieodgadniony nawet dla naukowców:)

  Bardzo trudno określić czy Twoje 9% tkanki tłuszczowej to zbyt mało, najważniejsze jest Twoje samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Jeśli coś Cię wzbudza Twój niepokój najlepiej poradzić się lekarza. Już podczas podstawowych badań krwi wyjdzie czy masz powody do niepokoju.

  Jeśli natomiast jesteś zadowolony z własnego wyglądu i Twoje samopoczucie jest doskonałe to może być właśnie prawidłowa wartość tkanki tłuszczowej w Twoim organizmie

  Ponadto najlepiej pomiarów dokonywać o tej samej porze dnia wtedy wyniki są lepsze

  Myślę że nie jedna osoba chciała by mieć taki poziom tkanki tłuszczowej jak Ty :)

  Parametry jakie podają różne źródła są różne ja przygotowując ten artykuł wypośrodkowałem średnie wartości dlatego podane normy są jedynie orientacyjne i myślę że dla potrzeb prowadzenia zdrowego stylu życia są zupełnie wystarczające

  Wagi Tanita
  są chyba najbardziej dokładnymi miernikami składu ciała jakie spotkałem

 • Andrzej says:

  dzięki za odpowiedź!

  Rzeczywiście – wszelkie „wzorcowe” należy traktować jedynie referencyjnie.

  Na marginesie – następnego dnia było już znów ok. 11,5%. Pomiary trzeba zatem „uśredniać” i nie przejmować się jednorazowymi różnicami.

  Myślę, że we wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek. Cenna uwaga podniesiona w artykule, to fakt, że tkanka tłuszczowa też spełnia jakąś pożyteczną rolę w organizmie. Przegięcie w drugą stronę – czyli zagładzanie się i zbijanie poziomu tkanki tłuszczowej do „zera” to szkodzenie samemu sobie.

  Moje doświadczenie po sporym ubytku tk. tłuszczowej – (zejscie z 93 kg do ok.77 kg – potem odbicie do 80 kg), to większa wrażliwość termiczna (trudniej wysiedziec kwadrans w saunie, wrażliwość na przeciągi). W sumie drobiazg, ale zawsze jakś sygnał od organzmu.

 • Sylwia says:

  Witam,
  czy 15,3 % tkanki tłuszczowej dla 19-latki to za mało, czy w normie? Dodam, że wdg BMI mam niedowagę (BMI wynosi 17,85).

 • gniewko says:

  nie rozumiem, Darku, zatem po co są te tabelki, skoro każdy z nas jest inny?

 • Kluseczka93 says:

  Niedobrze. Wyszedł mi wynik 32%.. Trzeba to koniecznie zmienić :(

 • marta says:

  Mam pytanie :) korzystałam z wagi Tanita już kilkakrotnie – sugestia lekarza ze względu na problemy z nieregularnością miesiączek (w zasadzie ich brakiem) i po przebytej w przeszłości anoreksji (wyleczona). Z miesiąca na miesiąc (wizyty kontrolne raz na miesiac na dwa) wynika, że mój poziom tkanki tłuszczowej jest drastycznie niski (jestem kobietą, aktualnie mam 156cm, mam ok 46,5kg), a mianowicie dokładnie 4,4 kg (czyli 9,5%) a masy mięśniowej 40 kg. Nie ćwiczę, nie uprawiam żadnych sportów, staram sie ograniczyć ruch, ponieważ od dłuższego czasu próbuje zwiększyć poziom tkanki tłuszczowej a jak tyje to na masie mięśniowej… Zatem gdzie tkwi problem? Dietetyk nie widzi błędów żywieniowych, robiłam badania w kierunku pasożytów – w normie. Chce przytyć na masie tłuszczowej, czy to w ogole możliwe?

 • Ania says:

  Witam! Mam 27 lat i niską zawartość tłuszczu w organizmie ok 14% a powinno być min. 16%. Ważę 48 kg przy wzroście 166 cm. Co zrobić żeby zawartość tłuszczu w organizmie się zwiększyła. Nie uprawiam wyczynowo żadnych sportów ani nie stosuje żadnej diety, wydaje mi się że jem normalnie.
  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

 • Joanna says:

  Witam :) mam 176cm, waga 69 a moj poziom tkanki tluszczowej to 34%, mierzony w wielu miejscach dla porownania, wszystkie zblizone.. Wszyscy sa bardzo zdziwieni jak to mozliwe:/ mam pytanie co moze byc tego przyczyna i jak mam z tym walczyc bo sie niepokoje:/ prosze o pomoc, pozdrawiam

 • marek461 says:

  ja mam 14 lat 174cm wzrostu i 60 kg wagi u lekarza sportowego bo jestem plywakiem wyszło mi 10,4% tłuszczu w organiźmie

 • Justyna says:

  ja mam 161 cm wzrostu 58 kg i 11% zawartości tkanki tłuszczowej ,28%mięsni,
  wody 43%, czy podane wyniki są prawidlowe? proszę o odpowiedz

 • boran says:

  przypadkiem tu trafiłem… jednak z racji mojego zawodu mogę do tematu dorzucić garstkę informacji…
  waga tanity wspomniana w artykule jak większość tego typu bioimpedatorów ze względu na to, że miejscem kontaktu z urządzeniem bywa skóra wewnętrznej strony dłoni oraz skóra dolnej części stopy często pokryta zgrubieniami naskórka podaje mylne odczyty bo całość procesu pomiaru opiera się na przewodności elektrycznej, a im grubsza skóra tym większe „odchylenia” od rzeczywistości
  jeżeli ktoś chce rzeczywiście poznać poziom tkanki tłuszczowej czy ilość tkanki mięśniowej lub wody w organiźme to powinien raczej skorzystać z urządzenia które wykorzystuje elektrody żelowe niwelujące grubość naskórka…
  wielokrotnie byłem świadkiem niefortunnych pomiarów z wykorzystaniem wagi jako bioimpedatora i to nie tylko firmy taniata a frustracje związane z mylnymi wynikami nie są tego warte :))

 • herr hair says:

  Słuchajcie, jestem zdziwiona wynikiem, podobnie jak Joanna.
  Już dwie metody (jedna jakimś urządzeniem, druga poprzez wyliczanie z masy ciała) podały mi wartość 31 %. Jestem w przyzwoitej kondycji fizycznej, czuje się zdrowa i jestem dość szczupła. BMI wyskakuje mi 21 (173 cm, 63 kg).

  Z czego to wynika? Internet interpretuje mój wynik jako mocną nadwagę lub otyłość.
  Czy w zależności od trybu życia wynik 31% może być normą? Czy sam w sobie jest niebezpieczny? Co mamy z tym zrobić?

 • Mariusz says:

  Mam 46 lat i wątłą budowę ciała , wzrost 170cm , waga 65,5 Kg a poziom tkanki tł. to 14% . Czy to jest niepokojące ?

 • edzia says:

  hej bylam dzisiaj na siłowni i przed zrobilam pomiary a wiec waga 62,4,17,5%tłuszczu,ilosc tkanki miesniowej 48,9,masa kosci 2,6. bmi 21,6 ,DCI 2776, wiek metaboliczny 12,woda w organizmie 61,,tłuszcz abdominalny 1.PLIS NIECH KTOS TO SKOMENTUJE CZY DOBRZE CZY TAK SOBIE…BARDZO SIE STARAM…SZCZERZE:))))

 • Adrian says:

  Witam,
  oczytani z tych wag nie ma co się przejmować, jak pisał ktoś wyżej, podają mylne wyniki. Ja przy wzroście 180 cm i wadze 85kg pokazuje mi że jestem otyły i mam 29% tłuszczu. Natomiast pomiar fałdomierzem pokazał 15%. Ja skłaniam się ku wynikowi z drugiego urządzenia, gdyż pomiar miał miejsce w trzech różnych miejscach na ciele. Inne są dla kobiety, a inne dla mężczyzn. Pozdrawiam

 • krystyna says:

  witam,właśnie robiłam analizę tłuszczów w organizmie…moja waga to 85,3 kg, masa tłuszczowa 33,1 , waga kości to 52,2 , woda 38,21 %…. i teraz moje pytanie jak ćwiczyć ? czy 3 razy w tygodniu orbitrek lub rower ?

 • adrian says:

  Mój wzrost 177 cm, waga 70 kg , pas 76 cm, wyszło mi bf 9,57% czyli co za chudy jestem czy co ? BMI 22,3 Ćwiczę, dużo się ruszam, biegam.

 • pembe says:

  Zastanawia mnie jedno… dlaczego % tkanki tłuszczowej jest niższy niż u kobiet?

  Jestem kobietą, mam 14.53% tkanki tłuszczowej – według tabeli dla mężczyzn (na innej stronie) byłaby to idealna sylwetka.

 • Adam says:

  cóż, jako że dziś miałem okazje zmierzyć sobie rożne dane to się podzielę:
  trenuje wioślarstwo (6-7 razy w tygodniu) i będąc w wadze lekkiej muszę ważyć 70kg przy 183 cm wzrostu…
  dla wagi 70,7kg wyszło mi:
  5,2% tkanki tłuszczowej
  74,4% wody
  63,7kg masy mięśniowej i 3,3kg kości.
  nie powiem bym się czuł jakoś niekomfortowo z tak niskim poziomem tłuszczu, ciekawszy wydaje mi się bardzo wysoki poziom wody–> jestem po obozie treningowym, czy to go jakoś tłumaczy?
  jak mozna sie szybko i na krótko odwodnić bez utraty sił (na ważenie przed startami)?

 • nikola says:

  zmierzyłam sobie poziom tkanki tłuszczowej tak z nudów i sprawdziłam tu czy wyszło dobrze
  wyniki mnie zszokowały , ale mam tylko 13 lat, więc moje pytanie brzmi Od którego roku życia można mierzyć tą tkankę ? tak jak jest w tabeli od 20 ?

 • boran says:

  Adam, wagę masz idealną do swojego wzrostu, być może nawet za małą ale tylko o 2-3 kg ale urządzenie którym dokonałeś pomiaru wykonało je z najprawdopodobniej z błędem…
  5,2% tkanki tłuszczowej – to bardzo bardzo mało, przważnie w wieku do 18 lat powinniśmy jej mieć okoł 15-18 %, należy pamiętać, że liczy się również tkanka tłuszczowa okołonarządowa
  74,4% wody – tyle wody powinny zawierać same mięśnie, człowiek ze względu na swoją złożoność czyli kościec i tkanka tłuszczowa powinien średnio zawierać około 55-62 % wody
  63,7kg masy mięśniowej – u osób uprawiających sport masa mięśniowa powinna stanowić około 40% do 45% masy ciała czyli w twoim przypadku około 28-30-32 kg…
  i 3,3kg kości – człowiek dorosły w zależności od tzw budowy powinien mieć co najmniej 12 kg kości do około 18 kg
  …co do reszty pytaj trenerów :))

  nikola: poziom tkanki tłuszczowej mierzy się od 16 roku życia

  pembe: kobiety zazwyczaj mają wyższy poziom tkanki tłuszczowej od płci męskiej a sama dietetyka rówież dopuszcza większy poziom tkanki tłuszczowej u kobiet, średnio u kobiet powinien on kształtować się na poziomie 18-20 % masy ciała

 • Alex says:

  Ja zmierzyłem sobie ostatnio przed półmaratonem na Tanicie, i wyszło mi 4.5 %, tj. 3.4 kg. Mój wzrost to 181, waga 75, wyczytałem, , poziom tkanki poniżej 5% to bardzo niepokojący sygnał. Czy coś powinienem z tym robić ? Czuję się dobrze, wyglądam dobrze, odżywiam się dobrze. Mam 50 lat, a Tanita pokazuje, że mój wiek metaboliczny to 35 lat .

 • Patrycja says:

  he he, ja byłam dzisiaj u dietetyka i podobno mam 30% tk. tłuszczowej, a powinnam mieć poniżej 25%. Mam 23 lata i ważę 70 kg. He he, ale podobno nie wyglądam na taką. Jednak trzeba schudnąć. :P

 • ruda says:

  No mi wychodzi że udział tkanki tłuszczowej wynosi niecałe 8 % :/…a kawał baby ze mnie. ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>