Czy trening siłowy hamuje wzrost

Do napisania tego artykuły skłonił mnie list e-mailowy przysłany przez jednego z subskrybentów listy adresowej Osobisty Trener.com, w którym piszący wyjawił, iż jego nauczyciel biologii jest przekonany, że trening na siłowni hamują wzrost młodego człowieka

Jednym z uparcie powtarzanych mitów dotyczących treningu siłowego dorastających dzieci jest przekonanie, że podnoszenie ciężarów powoduje uszkodzenie płytki wzrostowej kości i tym samym zahamowanie jej rozwoju.

Twierdzi się, że trening na siłowni powoduje rzekomo przedwczesne zrośnięcie się nasady z trzonem kości pod wpływem obciążeń, na które zostaje narażona kość

Czy trening hamuje wzrost?

Kości dzieci i dojrzewającej młodzieży są giętkie, to nadmierne i ciągłe ich obciążanie może rzeczywiście spowodować martwicę naczyniową, która uniemożliwia dopływ krwi do płytki nasadowej.

Nadmierny nacisk wywierany na płytkę nasadową może doprowadzić do innych zniekształceń, takich jak dysplazja nasad kości udowej. W takich sytuacjach dochodzi oczywiście do nieprawidłowości układu kostnego i zaburzeń wzrostu.

Należy jednak pamiętać, że nie ma dowodu na to, iż trening siłowy ma tak ogromnie  obciążenia organizm ćwiczącego, by powodował opisywane tu szkodliwe efekty.

Efekty takie mogą powstać na ogół podczas wypadków samochodowych, niefortunnych upadków czy też innych urazów spowodowanych silnym wstrząsem lub uderzeniem. Trening siłowy nawet na dużych obciążeniach nie jest wstanie spowodować takich uszkodzeń organizmu młodego człowieka

Badania wykazują wręcz coś przeciwnego:

Właściwe prowadzony trening kulturystyczny może w znaczący sposób poprawić u dzieci i młodzieży zarówno wzrost kości jak i suchej masy mięśniowej. Należy pamiętać, że na siłowni ćwiczymy mięśnie, a NIE kości

W książce L.S. Dworkina „Młody ciężarowiec” można przeczytać, że radzieccy zawodnicy w podnoszeniu ciężarów zaczynają trening w wieku 11-13 lat. Dokumentując wiele anatomicznych i fizjologicznych skutków towarzyszących rozwojowi młodych sportowców, książka drobiazgowo relacjonuje postępy treningu na przestrzeni 15 lat.

Jeśli chodzi o wpływ ćwiczeń z obciążeniami na wzrost, Dworkin podaje, iż nie zanotowano różnic wzrostu ciężarowców i osób nieuprawiających tego typu ćwiczeń.

Jak trening z obciążeniem może pomóc młodym?

Cytowane wyżej opracowanie wskazuje, że w rezultacie rozpoczęcia treningów przed okresem dojrzewania młodzi sportowcy wykazują dużo większy niż ich rówieśnicy przyrost masy mięśniowej

Pojawia się tu również hipoteza, że pobudzając mięśnie dzieci poprzez ćwiczenia z obciążeniami, „programujemy” ich organizmy w taki sposób, że w okresie dojrzewania będą reagować szybciej i efektywnie na podobny rodzaj ćwiczeń.

Sugestia ta ma potwierdzenie w badaniach prowadzonych od dziesięciu lat w Human Performance Research Centre w Newcastle, w których porównuje się dane dotyczące rozwoju mięśni podczas pokwitania u dzieci, które już wcześniej trenowały i u tych, które nie miały do czynienia z ćwiczeniami siłowymi.

Na ogół dzieci, które wykonywały ograniczone ćwiczenia siłowe w okresie poprzedzającym dojrzewanie, wykazywały znacznie większy przyrost obwodu klatki piersiowej, barków i nóg niż ci, którzy me uprawiali ćwiczeń w tym okresie.

Więc z powyższych badań wynika, że trening siłowy, czyli budując masę mięśniową jest wręcz pożądany w młodym wieku.

Skąd bierze się przekonanie, że trening siłowy hamuje wzrost?

Niższa wysokość ciała zawodników np. podnoszenia ciężarów niż osób nietrenujących spowodowana jest raczej czynnikiem genetycznym.

Rezultaty osiągane w podnoszeniu ciężarów zależą w znacznym stopniu od wysokości, na jaką musi być uniesiona sztanga. W przypadku, gdy odległość jest niewielka, łatwiejsze jest udźwignięcie większej masy sztangi i dlatego zawodnicy osiągający dobre rezultaty w tej dyscyplinie charakteryzują się niskim wzrostem.

W świetle przeprowadzonych badań wygląda na to, że niscy zawodnicy to raczej wybrani ze sportowców tacy, którzy mają duże predyspozycje inaczej mówiąc „talent”. Aby zostać zawodnikami podnoszenia ciężarów czy trójboju siłowego trzeba przejść odpowiednią selekcję trenerską.

Bywają jednak wyjątki, że zawodnicy wysocy też potrafią zdobywać tytuły mistrzowskie w tych dyscyplinach, i wydaje się, że są oni bardziej zmotywowani do zdobywania tych tytułów niż zawodnicy mający „talent”.

W rekreacyjnej kulturystyce wysokość ciała nie ma znaczenia, więc zachęcam cię do uprawiania ćwiczeń siłowych bez obaw, że coś złego grozi twojemu orgazmowi nawet kiedy jesteś jeszcze młoda/młody. Najważniejsze jest Twoje zdrowie i ładny wygląd.

Share
Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>